Na Łotwie całkowicie wyginęły wiewiórki latające

Kategorie: 

Łotwa szybko traci swoje najważniejsze walory przyrodnicze. Wyginęły tam niemal całkowicie wiewiórki latające (Pteromys volans) – powiedział Viesturs Larmanis, biolog i przedstawiciel łotewskiego Funduszu Przyrody w rozmowie z Latvijas Avīze.

 

 

 

W raporcie opublikowanym dla Komisji Europejskiej na temat przyrody na Łotwie podają, że aż 49 organizmów z 57 chronionych (86%) jest zagrożonych wyginięciem. Stan 47% z tego zasobu nadal będzie się mocno i szybko pogarszał. Odnotowano całkowite wyginięcie jednego gatunku! Po raz pierwszy w oficjalnych dokumentach zapisano, że na Łotwie całkowicie wymarła populacja wiewiórek latających.

 

 

 

„Latająca wiewiórka do życia potrzebuje lasów osikowych, które liczą około osiemdziesiąt lat. Na Łotwie lasy sprywatyzowano. Średni wiek drzewostanu wynosi obecnie około czterdzieści lat” - powiedział Larmanis. Dodał, że Łotwa jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który jest tak intensywnie wylesiany.

 

 

 

Wyniki raportu, o którym pisze Latvijas Avīze, są smutniejsze niż oczekiwano. Żywe organizmy leśne są w złym stanie, a w najlepszej kondycji są zwierzęta zamieszkujące skały, jaskinie i klify. Larmanis jest pewien, że jeśli obecne pokolenie w ciągu najbliższych 10 - 20 lat nie będzie dbać o walory przyrodnicze, wiele z nich zniknie bezpowrotnie.

 

 

 

Wiewiórka latająca, zwana też polatuchą (Pteromys volans) potrafi latać na odległość nawet 50 metrów dzięki błonom lotnym. To jedyna europejska latająca wiewiórka. Występuje w lasach mieszanych od południowej Finlandii na zachodzie aż po północną Japonię na wschodzie. Do dziewiętnastego wieku zwierzątko to występowało w Puszczy Białowieskiej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image