Nad ranem w przestrzeń kosmiczną wyniesiony zostanie pierwszy estoński satelita ESTCube-1

Kategorie: 

Pierwszy estoński satelita ESTCube-1 będzie wystrzelony z kosmodromu w Gujanie Francuskiej i umieszczony zostanie na orbicie Ziemi 04 maja o godz. 05.06 czasu estońskiego. Operacje można obserwować na żywo na stronie Arianespace.tv.

 

 

 

 

„Stworzyliśmy satelitę we współpracy z fińskimi i niemieckim partnerami. Pomyślnie zakończyliśmy testy ESTCube-1 w Gujanie Francuskiej i teraz czekamy na start "- powiedział szef projektu Mart Noorma  (informacja ze strony internetowej Uniwersytetu w Tartu). W Estonii centrum kontroli satelitarnej znajduje się w Obserwatorium w Tõravere. ESTCube-1 będzie transmitować sygnał na częstotliwości 437,250 MHz po oddzieleniu się od rakiety, która wyniesie ją na orbitę.

 

 

 

Estoński program satelitarny został zainicjowany przez studentów i nauczycieli na Uniwersytecie w Tartu w 2008 roku w celu zapewnienia studentom praktycznych doświadczeń oraz rozwoju przedsiębiorczości. Misja satelitarna ESTCube -1 ma na celu testowanie tzw. komponentów elektrycznych żagla słonecznego (test nowego, rewolucyjnego  napędu). System został wynaleziony w Finlandii przez Pekka Janhunena.

 

 

 

W projekcie wzięło udział około stu studentów z Uniwersytetu w Tartu, Uniwersytet w Tallinie, Estońskiej Akademii Lotniczej. Projekt prowadzony jest przez naukowców i profesorów Obserwatorium w Tõravere, a także Uniwersytetu w Tartu. Aktywny wkład w konstruowanie satelity mieli także studenci z Łotwy, Litwy, Niemiec i Ukrainy.

 

 

 

 

 

 

Międzynarodowymi partnerami przedsięwzięcia są m. in. Fiński Instytut Meteorologiczny, Uniwersytet w Helsinkach i Niemiecka Agencja Kosmiczna. Wspiera je także Europejska Agencja Kosmiczna. Projekt poświęcony jest 95 rocznicy powstania Republiki Estońskiej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image