Naukowcy próbują ustalić wiek krateru po upadku meteorytu na Saaremaa

Kategorie: 

W drugiej połowie sierpnia na meteorytowym Jeziorze Kaali na Saaremaa e Estonii rozpocznie pracę grupa naukowców w celu wyjaśnienia wieku powstawania krateru. Jury Plada, doktor geologii, naukowiec z Uniwersytetu w Tartu, powiedział, że pomysł, aby przeprowadzić badania nad kraterem pojawił się w ubiegłym roku.

 

 

 

 

„Wtedy w Kuressaare odbył się warsztaty, w których wzięło udział 25 doktorantów z całego świata, a prowadzącymi byli różni naukowcy – poczynając od Europy, a kończąc na Hawanie” – powiedział Plada. „Wszystkim bardzo się spodobał pomysł z jeziorem Kaali. Tak narodziła się inicjatywa".

 

 

 

Według Plady, celem pracy będzie aktualizacji wieku krateru.

 

 

 

„Postaramy się znaleźć warstwę gleby, utworzoną przed upadkiem meteorytu. Jeśli nam się to uda, będziemy starać się pobrać próbkę materiału organicznego "- powiedział naukowiec.

 

 

 

Jak donosi portal Postimees.ee, w tym celu należy przewiercić otwór na jeden metr szeroki, pięć metrów długi i maksymalnie dwa metry głęboki. Do badań wykorzystane zostaną różne środki i urządzenia tj. GPR, elektrotomografia, a także metody elektromagnetyczne.

 

 

 

Jury Plada powiedział, że koledzy z zagranicy obiecali dostarczyć potężny wykrywacz metalu, który pozwala sprawdzić duże obiekty na głębokości kilku metrów. W pracy naukowej wezmą udział naukowcy ze Szwecji, Austrii, Polski i Stanów zjednoczonych.

 

 

 

Krater meteorytowy Kaali badano już wcześniej i za każdym razem jego wiek był zmieniany. Według ostatnich doniesień, meteoryt spadł na Saaremaa pod koniec epoki brązu, około 2500 - 2800 lat temu. Wcześniej szacowano wiek Kaali na 3500 lat, czyli wczesnej niż epoka brązu, a nawet 7500 lat (koniec okresu mezolitu).

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image