Niezwykłe znalezisko archeologiczne – w Estonii odkryto szczątki statku Wikingów

Kategorie: 

Archeolog Mauri Kiudsoo może pokazać ludziom tylko jedno zdjęcie, które przedstawia nity i ludzkie kości. Powodem nie jest to, że naukowcy nie chcą dzielić się nowym odkryciem, ale dlatego, że miejsce nie zostało jeszcze zbadane, pisze Delfi.

 

 

 

Najmniejsza wzmianka o miejscu położenia znaleziska przyciągnie natychmiast tłumy  archeologów -amatorów wyposażonych w wykrywacze metalu, którzy szybko zrabują wszystko co ma wartość. Pochowany statek znaleziono w tym miesiącu na terenie Hariumaa i do wiosny archeolodzy nie ujawnią miejsca rozkopu.

 

 

„W trakcie tzw. rutynowego rajdu archeologicznego na starożytnym kopcu w okolicy Rävala znaleziono obszar około 30 x 20 metrów w górnej warstwie ziemi, w którym znajdują się nity statków i inne elementy. Ponadto zaobserwowano tam niedopalone fragmenty ludzkich kości "- powiedział Kiudsoo.

 

 

Prace rolne zniszczyły wiele zabytków, ale poprzednie badania sugerują jednak, że dno statku nadal może znajdować się w pierwotnym miejscu.

 

 

Na dany moment naukowcy odkryli fragmenty kości i nity, które mają dla archeologów większe znaczenie niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

 

 

„Te nity – to niezwykłe odkrycie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że do naszych dni przetrwała dolna części statku. Jeśli spojrzeć na inne pochówki czasów wikingów i późnych wikingów, to wraz z obecnym badaniem można mówić tylko o pochówku Rae I"- powiedział Kiudsoo.

 

 

 

Źródło: http://epl.delfi.ee

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image