Przedstawicielka ukraińskiego batalionu Azow powiedziała, że w składzie formacji nie ma Estończyków

Kategorie: 

W lipcu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zażądało od władz kilku europejskich krajów, w tym republik bałtyckich, zbadania ewentualnego udziału najemników w działaniach wojskowych na terytorium Ukrainy – pisze Delfi.

 

 

 

 

Andres Kahar, przedstawiciel służb bezpieczeństwa tego samego dnia poinformował, że władze estońskie nie posiadają takich informacji i, że w tej sprawie, o odpowiedź należy poprosić Ukraińców.

 

 

 

Dziennikarz portalu Delfi zapytał Annę Senik, rzeczniczkę batalionu Azow, czy w szeregach formacji walczą Estończycy. Senik wykluczyła taką możliwość, tłumacząc, że byłoby to sprzeczne z prawem Ukrainy.

 

 

 

„W związku z powyższym, w specjalnym batalionie Azow, który jest oddziałem, podlegającym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, nie ma obywateli innych państw. Wyjątkiem są pozamilitarne pozycje logistyczne dla wolontariuszy, którzy chcą pomagać żołnierzom, a także pełnią funkcje trenerów  i doradców. Obecnie wśród nich nie ma żadnych Estończyków” – wyjaśniła Senik.

 

 

 

16 lipca Dean Newman, korespondent BBC napisał, że w batalionie Azow walczy szwedzki snajper Michael Skilt. Z kolei media rosyjskie 13 czerwca podały, że ww. Szwed brał udział w bitwie pod Mariupolem.

 

 

 

„Michael Skilt to doświadczony żołnierz, którzy przekazuje swoją wiedzę, jako wolontariusz i instruktor. Nikt nie umie robić tego lepiej niż on. Nie komentuję obecności osób, które dobrowolnie i bezinteresownie nam pomagają” – mówi Senik.

 

 

 

Senik nie skomentowała kwestii udziału Szweda w bezpośrednich walkach z separatystami.

 

 

 

Portal Delfi zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy z następującymi pytaniami:

 

 

 

 

 • Jaki jest status prawny w batalionów ochotniczych i czy są one jednostkami podlegającymi Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Ukrainy?
 • Czy prawo ukraińskie reguluje ich działalność?
 • Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy dysponuje listami cudzoziemców – wolontariuszy, działających w batalionie?
 • Jakie przysługują im uprawnienia i jak prowadzona jest kontrola płac?

 

 

 

Wcześniej Anton Geraszczenko, doradca ukraińskiego Ministra Spraw Wewnętrznych, powiedział BBC, że obywatele obcych państw w batalionie Azow to głównie korespondenci  i dziennikarze, pochodzący ze Szwecji, z Włoch i innych zaprzyjaźnionych krajów”.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image