Od przyszłego roku w Estonii będzie można polować na foki szare

Kategorie: 

Keit Pentus - Rosimannus, pracownik ministerstwa i były minister środowiska Estonii, zatwierdził w zeszłym tygodniu dokument, umożliwiający polowania na foki szare, choć eksperci doradzają ponownie omówienie tego tematu, pisze estoński portal BNS.

 

 

 

Sekretarz prasowy ministerstwa srodowiska poinformował w ostatnią środę, że, zdaniem ekspertów, liczba fok szarych w estońskich wodach jest wystarczająco wysoka, aby uruchomić polowania na te zwierzęta w małych ilościach. Decyzja ta jest rzekomo nierozerwalnie związana z zagadnieniem ochrony foki szarej…

 

 

Polowania mają zacząć się wiosną 2015 roku po analizie danych monitorujących z 2014 roku. Odpowiedni dokument zatwierdzono 22 października br., gdy większość ssaków morskich przebywała poza Estonią. Nie podano jasnej definicji celu tych polowań.

 

 

„Faktem jest, że populacja foki została odtworzona i to jest jasne, ale kiedy mówimy o tradycji, łowiectwie sportowym, problemach ekonomicznych mieszkańców wybrzeża, a także konflikcie z rybakami, to oznacza, że chodzi o zaangażowanie rożnych stron debaty publicznej. Formułowane poglądy i opinie określą inny sposób korzystania z tych zasobów pod pretekstem bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział jeden z ekspertów, zainteresowany ochroną fok bałtyckich.

 

 

Ministerstwo informuje, że liczba fok szarych stale wzrasta. O 2010 roku istnieje możliwość uzyskania specjalnych pozwoleń na odstrzał fok w ograniczonej liczbie. W 2013 roku weszły nowe, bardziej liberalne przepisy w tym zakresie.

 

 

„Ważne jest, aby podkreślić, że polowanie na foki szare są możliwe tylko w ograniczonych ilościach i pod warunkiem, że ich liczba nadal będzie utrzymana. Polowanie nie powinny zagrażać ludziom"- powiedział Matti Raidma, obecny minister środowiska. „Ważne jest również, aby wiedzieć, że w Szwecji, Finlandii i na Wyspach Alandzkich polowania na foki szare są dozwolone”.

 

 

Według ostatnich badań, populacja fok szarych w Morzu Bałtyckim wynosi nie mniej niż 24 tys. sztuk. W 2001 roku było ich niewiele więcej niż 10 tys. W wodach estońskich żyje 4 tys. fok. Zgodnie z planem na początek w Estonii będzie można ustrzelić 1% tej populacji.

 

 

Okres polowania nie powinien pokrywać się z sezonem lęgowym. Foki będzie można zabijać  od 15 kwietnia do 31 grudnia po uzyskaniu wcześniej drogich pozwoleń i koncesji.

 

 

Foka szara to największy gatunek fok w Morzu Bałtyckim. Dorosły osobnik może ważyć ponad 200 kg i osiągnąć długość ponad 2,5 m długości. Estońskie foki szare tworzą jedną populację, ale wiążą się z tymi, które mieszkają u wybrzeży Szwecji i Finlandii. W Finlandii można polować na nie od 1997 roku, w Szwecji od 2000 roku, a na Wyspach Alandzkich od 2001 roku.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image