Stany Zjednoczone są gotowe zwiększyć swoją obecność wojskową w krajach bałtyckich

Kategorie: 

Stany Zjednoczone są gotowe zwiększyć swoją obecność w krajach bałtyckich – poinformowano po wtorkowej rozmowie prezydenta Toomasa Hendrika Ilvesa z wiceprezydentem Joe Bidenem. Panowie spotkali się w Warszawie i omówili sytuację na Ukrainie, a także działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie, podaje BNS.

 

 

 

 

Zdaniem prezydenta Estonii, Rosja naruszyła wszystkie pisane i niepisane zasady z prawa międzynarodowego w stosunkach z Zachodem. Ponadto cofnęła się o dekady i pogorszyła sytuację bezpieczeństwa w całej Europie.

 

 

 

Ilves i Biden zgodzili się, że nadszedł czas na zmiany stosunków między Zachodem a Rosją. Agresja Rosji na Ukrainie i wsparcie tzw. referendum na Krymie, obecność wojskowa i dystrybucja rosyjskich paszportów, nieuchronnie pociąga za sobą odpowiednie kroki ze strony NATO i Unii Europejskiej, zauważył Ilves i Biden.

 

 

 

„Teraz kraje demokratyczne muszą udowodnić , że mają wystarczająco dużo determinacji , aby odpowiedzieć tym, którzy dyplomację i rozmowy zastępują pojazdami opancerzonymi i presją wojskową. Unia i Stany Zjednoczone uzgodniły już pierwsze sankcje” – powiedział Ilves.

 

 

 

USA są gotowe do dalszego zwiększania poziomu swojej obecności wojskowej w krajach bałtyckich. Przywołano słynny Art. 5. Amerykanie zapewnili sojuszników o swym wsparciu na wypadek eskalacji konfliktu. Prezydent Estonii chciałby, aby USA i NATO były bardziej aktywne w regionie Morza Bałtyckiego.

 

 

 

Jako przykład solidarności i wzmocnienia wspólnej obrony Ilves wyraził aprobatę dla lądowania 6 marca amerykańskich myśliwców F-15 na Litwie. Ilves i Biden podkreślili, że teraz nie jest czas, aby rozmawiać o zmniejszeniu wydatków na obronę w państwach NATO i że dwa procent PKB na obronę powinno pozostać celem wszystkich członków sojuszu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image