Stuletni lodołamacz Suur Toll popłynął do remontu

Kategorie: 

Suur Toll został zbudowany w 1914 roku w stoczni w Szczecinie i początkowo pływał pod banderą niemiecką. W pierwszych dziesięciu latach po zwodowaniu był najnowocześniejszym lodołamaczem na świecie. Obecnie to największy lodołamacz – parowiec, jaki ocalał. Na Morzu Bałtyckim są jeszcze dwa takie statki – jeden Finlandii, drugi w Szwecji.

 

 

 

 

 

 

Statek na przełomie lat kilka razy zmieniał nazwę. Najpierw nazywał się „Car Michał Fiodorowicz” (na cześć dynastii Romanowów), później Volync (w okresie rewolucji), potem Vyaynamyaynenom (na cześć bohatera fińskiej epopei) i wreszcie w 1922 roku Suur Toll (na cześć bohatera Saaremaa). Pływał wówczas pod banderą estońską.

 

 

 

 

W 1941 roku dołączył do floty statków bałtyckich i przywrócono mu nazwę Volyncy. W 1992 roku wrócił do Estonii. I choć Suur Toll uznawany jest za statek muzeum, to od czasu do czasu musi przechodzić kontrole i naprawy.

 

 

Kilka dni temu statek odholowano z portu przy Muzeum Morskim w Tallinie do doku remontowego. Po remoncie będzie nadal zachwycać miłośników międzynarodowej historii morskiej. Prowadzone będą prace restauratorskie wnętrz. Potrwa to kilka tygodni. W lecie 2014 roku będzie można podziwiać lodołamacz, który odzyska blask sprzed stu lat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image