Kategorie:
Rosyjscy naukowcy po ponad stu latach ruszyli w ślady legendarnej ekspedycji polarnej Brusilova. Historia ta posłużyła za fabułę książki pn. Dwaj kapitanowie. W trakcie poszukiwań znaleziono szczątki ludzkie. Przypuszczalnie chodzi o osobę pochodzącą z krajów bałtyckich. W tym tygodniu eksperci przybyli do Estonii w celu pobrania próbki DNA od ewentualnych potomków członka ekspedycji Brusilova.
W 2010 roku pod kierownictwem Olega Prodana zorganizowano pierwszą wyprawę poszukiwawczą, podczas której na wyspie zwanej Ziemią Franciszka Józefa (ros. Земля Франца - Иосифа, niem. Franz - Joseph - Land – rosyjski arktyczny archipelag w północno -zachodniej części Morza Barentsa), odkryto ludzkie szczątki należące do członka wyprawy Gregorija Brusilova.
"Rzeczywiście, w 1912 roku, z Petersburga do Arktyki wyruszyła wyprawa statkiem St. Anna pod przewodnictwem Gregorija Brusilova. Z wyjątkiem dwóch osób, wszyscy uczestnicy ekspedycji zginęli. Wydarzenia te posłużyły Vieniaminovi Kaverinowi za główny temat w powieści pn. Dwaj kapitanowie, która jest bardzo popularna wśród Rosjan"- powiedział szef grupy rosyjskich badaczy polarnych Oleg Prodan.
Ludzie ci przeszli po lodzie 400 km. Jedynie dwóch członków przeżyło ten rajd w trudnych warunkach. W oparciu o ich pamiętniki, grupa Prodana ruszyła ich śladem i znalazła szczątki człowieka, jak również pamiętniki i rzeczy należące do uczestników, takie jak zegarek kieszonkowy, łyżka z inicjałami, gogle ręcznie robione, amunicję i inne elementy wyposażenia. W wyprawie Brusilova udział wzięło dwudziestu czterech ludzi. Prawie połowa z nich zaginęła bez śladu jeszcze na statku podczas podróży. Reszta pomarła podczas marszu na wyspie.
"Wiedzieliśmy dokładnie, że wśród tych, którzy poszli na piechotę, był przedstawiciel państwa bałtyckiego - Jan Regald" - powiedział Prodan. Właśnie szczątki, prawdopodobnie Regalda badał Viktor Zvyagin - wybitny uczony, który brał udział w badaniu szczątków rodziny Mikołaja II. „Jeśli mówimy o specyfice ciała, zostało udowodnione, że w poszczególnych regionach znacznie się one różnią. W szczególności w regionie bałtyckim mężczyźni i kobiety są o 2 - 3 cm wyżsi od innych Europejczyków. Są bardziej wąsko zbudowani, wężsi w barach"- powiedział, wspomniany wyżej uczony, szef Działu Medycyny i Kryminalistyki Wiktor Zvyagin, reprezentujący rosyjskie Centrum Medycyny Sądowej.
Odnalezienie współczesnych krewnych Regalda jest możliwe głównie dzięki nowoczesnej technologii. Warto podkreślić, że archiwa w Estonii są zdigitalizowane. Ustalono, iż część rodziny Regalda mieszka w Mińsku, niektórzy w Tallinie, a jeszcze inni w Tartu "- powiedział Prodan. Krewni z tym samym imieniem, co Regald, mieszkają w kilku różnych krajach.
"Pobraliśmy próbki krwi do badań genetycznych od jego bratanka. Dla nas, w zasadzie, nie ma znaczenia, ile pokoleń minęło w tym rodzie i jeśli chodzi o linię męską, skupiamy się na tzw. Chromosomie Y"- powiedział Zvyagin. Naukowcy prawie absolutnie są pewni, że materiału genetycznego w kościach i tkankach miękkich szczątek wystarczy, aby wyizolować kod DNA. Dokładna analiza porównawcza będzie gotowa w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
Źródło: rus.err.ee; postimees.ee
Skomentuj