U sąsiadów Estonii: Pierwsze przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Finlandii (weekend 17 - 18 listopada)

Kategorie: 

Pochmurno będzie w ten weekend w Finlandii, w północnej części kraju w sobotę wystąpią mrozy, miejscami popada śnieg. W środkowej i południowej części kraju utrzymają się temperatury na plusie, a słońce wyjrzy tylko w niektórych regionach. W niedzielę na północy ociepli się o kilka stopni. Tymczasem Finowie rozpoczęli przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W centrach miast ustawiają choinki, kupują prezenty. 
 
 
 

W ten weekend duże targi rękodzieła zostaną otwarte w Tampere (adres imprezy: Tampenkatu 20). W niedzielę, w centrum miasta od 13 do 15 godziny odbędą się świąteczne przygotowania: zainstalują choinkę, a Święty Mikołaj i inne bajkowe postaci będą spotykać się z turystami i mieszkańcami miasta.
 
 
 

Świętego Mikołaja i jego elfy można będzie zobaczyć również w Lahti i Rovaniemi. Uroczyste zapalenie świateł na głównej choince, która została postawiona w tym tygodniu, odbędzie się w Lahti w sobotę. Mikołaj przybędzie tam helikopterem.
 
 
 

W Rovaniemi, Święty Mikołaj organizuje świąteczną paradę. W południe pod Urzędem Miejskim na ulicy Rovakatu zbiorą się bajkowe postaci i różnorodni goście.
 
 
 

Ulubiony przez Finów Dzień Restauracyjny (Ravintolapäivä) odbywa się w Finlandii w sobotę, 17 listopada br. Restauracje i kawiarnie otworzą się w różnych nieprawdopodobnych miejscach. Będzie można dobrze zjeść w restauracji, czy kawiarni, ale także w garażu, w mieszkaniu lub w biurze.
 
 
 

Bazar rękodzieła odbędzie się w Starym Domu Studenckim w Helsinkach przy ulicy Mannerheimintie 3. Można będzie tam obejrzeć wyroby ze szkła, ceramiki, drewna, materiałów włókienniczych, a także odzież i biżuterię.
 
 
 

W stolicy odbywa się także kilka wystaw, które zasługują na uwagę turystów. Galeria Virka, znajdująca się w budynku Urzędu Miasta (Sofiankatu, 1) pokarze, o czym marzą Finowie, a w centrum wystawowym Laituri na placu Narinkka 2, można podziwiać jak przez ostatnie 200 lat rozwijał się Helsinki.
 
 
 

W Imatra organizowany jest tydzień sztuki, ale do udziału w niektórych zajęciach wymagana jest znajomości języka fińskiego. Posłuchać za to będzie ta można muzyki.
 
 
 

Niedzielę 18 listopada w Lahti ogłoszono dniem ekologii dla dzieci - to tradycyjna impreza dla całej rodziny, mająca przypominać dzieciom i ich rodzicom o tym, jak ważne jest, aby chronić przyrodę. Z dziećmi, można pojechać również do wystawy mumii egipskich w Tampere.
 
 
 
Źródło: fontanka.fi
 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image