Upamiętniono Żydów zamordowanych w obozie koncentracyjnym Klooga w Estonii

Kategorie: 

Społeczność żydowska i przedstawiciele estońskich władz upamiętnili Żydów pomordowanych w obozie koncentracyjnym Klooga w 1944 roku – podaje MKE.

 

 

 

19 września to w Estonii dzień pamięci o tych, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym w Klooga w 1944 roku. W tym dniu rozstrzelono około 2 tys. Żydów, przywiezionych do Estonii z różnych części Europy.

 

 

W styczniu 1942 roku Heydrich poinformował Hitlera:

 

 

„Estonia jest wolna od Żydów. Wdrażany jest pomysł wykorzystania skazanych do nieodpłatnej pracy na rzecz Wielkiej Rzeszy”.

 

 

Takim obozem pracy był Klooga, gdzie dowożono osoby zdolne do pracy w warsztatach przy obróbce drewna i produkcji betonowych bloczków.

 

 

19 września 1944, gdy Armia Czerwona była bliska Tallina, wycofujący się Niemcy postanowili wdrożyć potworny plan zniszczenia wszystkich Żydów przetrzymywanych w obozie. Rozstrzelanych palono, aby zacierać ślady zbrodni. Podczas kilku lat wojny do Estonii trafiło około 20 tys. Żydów z krajów europejskich.

 

 

„Każdy normalny człowiek nie może znaleźć wytłumaczenia dla okrucieństwa nazistów. Nie może zrozumieć, jak jeden człowiek może zabić innego tylko dlatego, że ktoś jest inny” - powiedział premier Estonii Taavi Ryyvas. „Ta tragedia była w rzeczywistości początkiem końca Holokaustu. W styczniu wyzwolono Birkenau, ale o zbrodniach w Klooga świat dowiedział się pierwszy. I żyjemy w nadziei, że to się więcej nie powtórzy”.

 

 

W czasie drugiej wojny światowej zginęło 80 % europejskich Żydów. Obecnie w Estonii żyje ich mniej niż 2 tys. Przed wojną było ich tam dwa i pół razy więcej. Starsze pokolenie, które przeżyło nieludzkie okrucieństwo odchodzi powoli, ale starsi ludzie robią wszystko, aby pamięć o Holocauście pozostała z młodymi ludźmi, jako gwarancja, że tragedia na taka skalę nie powtórzy się nigdy więcej.

 

 

Koogla to miejscowość zlokalizowana na zachód od Tallina u wybrzeży Zatoki Fińskiej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image