W ciągu 15 lat Estonię i Finlandię może powiązać tunel podwodny za 13 mld euro

Kategorie: 

Stolicę Estonii i Finlandii w roku 2030 może połączyć podwodny tunel kolejowy. Koszt inwestycji wyniesie ok. 13 mld euro. Określono to w memorandum o współpracy w dziedzinie transportu, które przedstawiciele obu krajów podpisali kilka dni temu w Tallinie.
 
 
 
 
 
 
„Budowa tunelu to odległa przyszłość, ale ten projekt ma duże perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej między obu krajami. Jednocześnie jasne jest, że warunkiem ułożenia tunelu jest budowa Transeuropejskiej Kolei Rail Baltica" - powiedział Kristen Michal, minister gospodarki i infrastruktury Estonii. 
 
 
 
Ze strony Finlandii umowę podpisała Anne Berner, minister transportu i komunikacji Finlandii oraz Pekka Sauri, zastępca burmistrza Helsinek.
 
 
 
Zgodnie z planami, tunel o łącznej długości 80 km może zostać zakończony w 2030 r. Inwestycje w ramach projektu ma kosztować 13 mld euro (40% tej kwoty ma zapewnić Unia Europejska). Tory kolejowe w tunelu będą wąskie(1435 mm), aby zapewnić płynne połączenie z linią kolejową Rail Baltica, która powstaje na lądzie. 
 
 
 
„Dla nas tunel będzie przede wszystkim kanałem do Europy Środkowej poprzez kraje bałtyckie" - powiedział Sauri w wywiadzie udzielonym agencji informacyjnej BNS.
 
 
 
Jak szacuje włodarz Helsinek, każdego dnia z tunelu będzie korzystać około 25 tys. ludzi. Podróż z Tallina do Helsinek potrwa pół godziny. Cena biletu wyniesie 36 euro.
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image