W Ida - Virumaa kwitnie legalna i nielegalna archeologia

Kategorie: 

Estońska Krajowa Rada Dziedzictwa monitoruje aukcje na portalu Osta.ee. Można kupować tam znaleziska pochodzące z miejsc nieprzebadanych przez archeologów. 

 

 

 

Eksperci zajmujący się zagadnieniami dotyczącymi ochrony zabytków uważają, że prace wykopaliskowe powinny być prowadzone głównie przez wykwalifikowanych archeologów. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem w Estonii cieszą się poszukiwania metalowych, zabytkowych przedmiotów pod ziemią przy pomocy detektorów. Jeśli w czasach sowieckich było to zabronione, teraz każdy może kupić wykrywacz metalu w przystępnej cenie i używać go do woli, choć dalej jest to nielegalne.

 

 

 

W celu ochrony dziedzictwa archeologicznego w 2011 roku wprowadzono zmiany do ustawy o ochronie zabytków. Zmiany, których istotą jest zapewnienie, że wyszukiwaniem przedmiotów o wartości kulturowej, mogą zajmować się osoby z kwalifikacjami lub ewentualnie ludzie, którzy po odpowiednim przeszkoleniu, otrzymują licencję na używanie wykrywacza metali w terenie. Określono nowe zasady postępowania związane z odkryciami. Pod koniec roku każdy poszukiwacz ma obowiązek dostarczania raportu na temat swojej działalności.

 

 

 

 

W 2012 r. licencje w całej Estonii otrzymało około stu osób. W Ida - Virumaa zainteresowanie poszukiwaniami z wykrywaczem metalu jest bardzo wysokie. Połowę z tych pozwoleń otrzymali lokalni mieszkańcy. Dwa z pięciu szkoleń przeprowadzono w Narvie. Mimo tych udogodnień, wielu dalej szuka nielegalnie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image