W Johvi mieszka bardzo utytułowany, estoński św. Mikołaj

Kategorie: 

Aare Rebban mieszka w Johvi. Nie jest zwyczajnym Świętym Mikołajem, ale bardzo utytułowanym Jõuluvana (w tłumaczeniu z est. - świąteczny dziadek). W tym roku, przywiózł ze sobą ze szwedzkiej Laponii, gdzie odbywał się międzynarodowy konkurs św. Mikołajów, puchar za zdobycie trzeciego miejsca.

   

 

Estoński dziadek się starzeje. Siedem lat temu, dokładnie w tym samym konkursie, został niekwestionowanym mistrzem. Ale on się nie poddaje. Jest pewien, że jeszcze się zrewanżuje.

 

 

 

„W zimowych zawodach św. Mikołajów uczestniczyłem kilka razy. Odbywają się one w Gällivare, znajdującej się w szwedzkiej Laponii. Dotyczą one Mikołajów z całego świata. Z Europy, z Azji, a nawet Afryki. Ciekawie wygląda ciemnoskóry Santa Claus w czerwonym przebraniu. Odbywają się przeróżne rodzaje konkursów tj.  reniferowe rodeo (główny środek transportu Świętego Mikołaja to przecież Renifer Rudolph). Konkurowaliśmy w jedzeniu świątecznego puddingu na czas. Najwyraźniej jest to test w myśl przysłowia - kto jak je, ten tak i pracuje. Był też wyścig na fińskich saniach”- mówi Aare Rebban.

 

 

 

Najważniejsze, mówi Aare, nie ważne skąd pochodzi Święty Mikołaj. Zawsze jest to pogodny człowiek o bogatej wyobraźni, bardzo miły w stosunku do osób dorosłych, jak i do dzieci.

     

Nie tylko życzliwością i humorem tryska estoński Jõuluvana. Można to było zobaczyć w dniu, kiedy przyszedł on złożyć życzenia pracownikom jednej małej firmy na obrzeżach Johvi. Święty Mikołaj, należyty gość, prezentów tak po prostu nie rozdaje. Trzeba wykonać piosenkę, taniec lub zarecytować wiersz. Aare tak rozkręcił pracowników, że na chwilę przypomnieli sobie, iż kiedyś też byli małymi dziećmi.

 

 

 

„Ludzie muszą dawać więcej radości od siebie - mówi Rebban Aare. Wtedy świat będzie lepszy, ponieważ świat składa się z ludzi, a dobry człowiek żyje po dobroci”. Ktoś zapytał go, czy 21 grudnia będzie koniec świata? „Jak może być koniec świata 21, kiedy cały świat czeka na Święta! Czy wiesz, jak wiele osób czeka na mnie, na imprezę? Zwłaszcza dzieci, któż mógłby im zniszczyć święta? My Św. Mikołaje, Santa Clausy, Dziadki Mrozy, Joulupukki, Noele i inni moi bracia nigdy na to nie pozwolimy".

 

 

 

„Czasami Jõuluvana przebiera się za zwykłego mężczyznę i spaceruje wśród ludzi, i nikt nie odróżni mnie od zwykłego człowieka” - mówi Aare.

 

 

Źródło: delfi.ee

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image