W połowie listopada w Muzeum Morskim w Tallinie pokażą przedmioty pochodzące z Titanica

Kategorie: 

Każda tragedia morska przyciąga uwagę, nawet po dziesięcioleciach – donoszą Novosti Estonii.

 

 

 

 

 

Katastrofa Titanica w 1912 roku zaszokowała świat. Ogromny statek o długości 279 metrów, duma przemysłu stoczniowego tamtych czasów, miał posiadać najnowocześniejszy system zabezpieczeń. Głoszono, że jest niezatapialny. Jednak już podczas pierwszego rejsu z Europy do Ameryki Titanic uderzył w górę lodową i zatonął. Zginęło 1500 osób. Nowa fala zainteresowania Titanicem przyszła w 1985 roku, kiedy na głębokości 4 tys. metrów odkryto jego wrak. Kolejna pojawiła się w 1997 roku wraz z premierą hollywoodzkiego hitu.

 

 

 

 

W Ameryce powstała ponad setka piosenek poświęcona ofiarom Titanica. Napisano wiele książek na ten temat. W Europie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zorganizowano wystawy w Oslo, Sztokholmie i Londynie. W setną rocznicę jedna z kompanii otrzymała wyłączność na penetrowanie i badanie miejsca tragedii. Powstały stałe wystawy poświęcone Titanicowi w Atlancie i Las Vegas. Gromadzone są tam elementy wyciągnięte z wraku statku, jak również większe części jednostki. W połowie listopada niektóre z tych przedmiotów będzie można będzie podziwiać w Muzeum Morskim w Tallinie.

 

 

 

Ekspozycja prezentowana będzie za zgodą Amerykanów na 800 – metrowej powierzchni. Odtworzone zostaną słynne, wielkie schody, a także kabiny pierwszej, drugiej i trzeciej klasy. Oprócz tego zobaczyć będzie można około 150 oryginalnych przedmiotów wyciągniętych z dna oceanu tj. iluminator, luksusowe serwisy, fiolki po modnych wówczas perfumach itp. Każdy z tych przedmiotów ma swoją historię i wiąże się z tragedią pasażerów.

 

 

 

Organizatorzy mają nadzieję, że wystawę odwiedzi 90 tys. ludzi. Opracowano programy wycieczek dla wszystkich grup wiekowych. W stylu obowiązującym na pokładzie Titanica będzie można zjeść kolację, posłuchać muzyki i obejrzeć filmy z tamtych lat.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image