Wieża telewizyjna w Tallinie: to warto zobaczyć

Kategorie: 

Wieże zaczęto wznosić w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Oficjalnie otworzono ją w 1980 roku w związku z olimpiadą w Moskwie. Wieża była zapleczem ważnych wydarzeń historycznych. 20 sierpnia 1991 próbowali ją zająć sowieccy spadochroniarze. Estończycy stawili opór. Garstka obrońców zamknęła się wewnątrz. Sytuacja była napięta. Tego samego wieczoru, Rada Najwyższa Republiki Estonii zdecydowała się wycofać z ZSRR i ogłosiła niezależność. W tym czasie w Moskwie, próbowano usunąć ze stanowiska prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa i skończyć z pierestrojką.

 

Wieża telewizyjna w Tallinnie znowu otworzyła swoje drzwi dla zwiedzających. Nie jest to zwykła wieża TV, lecz oryginalny kompleks kulturalno – rozrywkowy. Przenikają się w nim nawzajem przeszłość i przyszłość, technologia i sowiecka architektura. Podróż rozpoczynamy w holu, gdzie można kupić upominki, wypocząć w krzesłach – jajkach lub poczuć się jak gwiazda wiadomości telewizyjnych. Każdy chętny może nagrać swój własny program autorski. Służy do tego specjalny symulator komputerowy. Przy wejściu na parterze kupujemy bilety wstępu (koszt wejściówki dla osoby dorosłej 7 euro).

 

Najciekawsze atrakcje czekają na zwiedzających w strefie odpłatnej. Po przejściu przez bramę nie warto śpieszyć się do windy. Koniecznie trzeba obejrzeć jeszcze historię telewizji -przedstawianą na ścianach z ekranami oraz małe kino, gdzie puszczane są krótkie film 3D produkcji estońskiej. Pomieszczenie to zdobią przepiękne jaskrawe witraże. Po ukończeniu zwiedzania parteru wsiadamy do windy.

 

Podróż w górę trwa około minutę. Winda wznosi się z prędkością 3,5 m/s, co daje niemal złudzenie lotu samolotem. Na górze czeka na nas wiele atrakcji i zdumiewający, zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Fińską, na Tallinn i jego okolice. Korzystać można z kamer przybliżające ciekawe i mniej ciekawe miejsca w estońskiej stolicy. Śmiałkowie mogą stanąć lub przespacerować się po szklanym przezroczystym włazie. Doznania są niesamowite.

 

Niezapomnianych wrażeń dostarczy na pewno wyjście na taras widokowy – widok i wiatr oszałamiają. Na tym samym poziomie, co taras widokowy, zlokalizowana jest kawiarnia. Można tam miło spędzić czas, jeżeli nie będziemy zwracać uwagi na równie wysokie ceny, co wysokość wieży (314 m).    

   

Cennik:
Bilet "szybkie wejście" (gwarancje wejście bez kolejki) 11 €
Bilet normalny 7 €
Bilet ulgowy (dzieci od 5 lat, studenci, emeryci) € 4
Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i dzieci do lat 16) € 15
Pojedynczy bilet do wieży telewizyjnej i ogród botaniczny 9 €
Bilet rodzinny do wieży telewizyjnej i ogród botaniczny 18 €
Roczny bilet 21 €
Grupy szkolne: 1 dorosły na 10 dzieci  - bezpłatnie
Wieczór w restauracji na 22. piętrze - 3 €

 

Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Fundacja "Tallinn TV Tower" zastrzega sobie prawo do zmiany cen. Źródło: http://www.teletorn.ee   Taras widokowy na piętrze 21 i 22 może jednocześnie pomieścić do 100 osób. Przybliżony czas wizyty - 1 godzina. Restauracja: + 372 581 5002 0       

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image