Wybielanie zębów może mieć skutki uboczne

Kategorie: 

Wybielanie jest zabiegiem kosmetycznym, ale może mieć niebezpieczne skutki uboczne. Niektóre estońskie klinki odmawiają wykonywania tej usługi od początku br. roku. Inni dentyści uważają, że ich koledzy się pospieszyli, donosi Postimees.ee.

 

 

 

Jesienią 2011 roku Rada UE zmieniła dyrektywę dotyczącą m. in. wybielania zębów. „Produkty wybielające, zawierające do 0,1% nadtlenku wodoru, nadal będzie można kupować na wolnym rynku. Produkty zawierające od 0,1 do 6% nadtlenku wodoru, będą sprzedawane tylko za zgodą lekarzy "- powiedział Dr Vali reprezentujący estońskich stomatologów w Radzie Europejskiej.

 

 

 

Pierwsza sesja wybielania zębów u dorosłych pacjentów będzie musiała być przeprowadzono na fotelu dentystycznym, ponieważ konieczne są badania kliniczne poprzedzające proces wybielania. Jakie są przeciwwskazania? Na pewno nieleczone zęby, choroby dziąseł, obnażone szyjki zębów, uszkodzenia lub choroby jamy ustnej. Oczywiście nie można wybielać zębów u pacjentów poniżej osiemnastego roku życia nawet pod nadzorem dentystów. Zabronione jest używanie produktów wybielających zwierających więcej niż 6% roztworu nadtlenku wodoru. Państwa członkowskie UE muszą w tym roku dostosować swoje przepisy do nowo przyjętej dyrektywy.

 

 

 

Poprzednia dyrektywa w sprawie produktów kosmetycznych także regulowała maksymalne stężenie nadtlenku wodoru - główny składnik aktywny - w przedziale od 0,1%. Jednak w rzeczywistości środki stosowane zawierały znacznie wyższych poziomach nadtlenku. Rada Europejskich Lekarzy Dentystów uważa, że ta decyzja to ważny krok w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta oraz wyeliminowanie niepewności, co do tego, jak i kto powinien wybielać zęby. Do tej pory powstało wiele salonów, gdzie wybielaniem zajmują się amatorzy. Po skandalu w Wielkiej Brytanii dot. przypadku silnego uczulenia na żel wybielający w salonie kosmetycznym, usługi tego typu mogą być wykonywane jedynie pod okiem specjalistów.

 

 

 

 

W Polsce obowiązuje już Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie list substancji niedozwolonych lub dozwolonych z ograniczeniami do stosowania w kosmetykach oraz znaków graficznych umieszczanych na opakowaniach kosmetyków. Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża ww. dyrektywę Rady 2011/84/UE z dnia 20 września 2011 r. zmieniającą dyrektywę 76/768/EWG dotyczącą produktów kosmetycznych w celu dostosowania jej załącznika III do postępu technicznego (Dz. U. UE L 283 z 29.10.2011, str. 36).

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image