Żeglarz Krusenstern – rdzenny Estończyk

Kategorie: 

Pamięć o rdzennym Estończyku, słynnym żeglarzu Krusensternie, została uwieczniona nie tylko poprzez nadanie nazwy jednemu z placów w Tallinie, ale także poprzez odsłonięcie nowej płaskorzeźby. Decyzję taką podjęły władze estońskiej stolicy – podaje MKE.

 

 

 

 

Adam Johann von Krusenstern, lub, jak go nazywano na sposób rosyjski, Iwan  Fedorowicz, urodził się i zmarł w Estonii i jest pochowany w słynnej Domskiej Katedrze w Tallinie.

 

 

 

Życie Admirała minęło jednak daleko od wybrzeży Estonii i było poświęcone żegludze. To właśnie Krusenstern i Juri Lisjanski na statkach Nadieżda i Neva pokierowali pierwszą rosyjską ekspedycją dokoła świata, która trwała dwa i pół roku.

 

 

 

Admirał Krusenstern całe szesnaście lat był szefem Korpusu Kadetów Morskich w Petersburgu, a także członkiem Rady Admiralicji. Wkład tej postaci w rozwój gospodarki morskiej jest nieoceniony i bezcenny.

 

 

 

W Petersburgu w 1874 roku odsłonięto pomnik poświęcony Krusensternowi. Jego nazwiskiem nazwano cieśninę i rafy, oraz czteromasztową jednostkę - rosyjski żaglowiec szkoleniowy.

 

 

 

W ubiegłym roku świętowano okrągłą datę - 210 rocznicę podróży Krusensterna dookoła świata. W maju tego roku, decyzją mera stolicy, plac przemysłu stoczniowego - Laevatehase valjak w porcie Noblessner, przemianowano na plac im. Krusensterna.

 

 

 

A teraz o wielkim odkrywcy Admirale Krusensternie, pochodzącym z Estonii, przypominać będzie również płaskorzeźba z brązu. Jej wykonanie powierzono rzeźbiarzowi Aimé - Kuulbush Melder'owi. Koszt przedsięwzięcia wyniesie 13 tys. euro.

 

 

 

Odsłonięcie płaskorzeźby zaplanowano na wrzesień. W uroczystości weźmie udział m. in. delegacja z Petersburga.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image